Yazar: Coin Türk

Algorand Inc., kriptografi temsilcisi ve Turing ödüllü MIT profesörü Silvio Micali tarafından kurulan bir teknoloji şirketi olarak karşımıza çıkıyor. Algorand platformununun, uluslararası düzeyde tanınmış araştırmacılar, matematikçiler, kriptograflar ve ekonomistlerden oluşan bir ekiple kurulduğu belirtiliyor. Ayrıca platformun resmi web sitesinde yer alan bilgilere göre Algorand, gerçek merkezsizlik, ölçeklenebilirlik ve güvenliği garanti etmek için tasarlandı.

İçerik Rehberi

Algorand (ALGO) Nedir?Algorand Nasıl Çalışır?Algorand VeBitcoin Borsasında İşleme AçılıyorAlgorand (ALGO) Nereden Alınır?

Algorand (ALGO) Nedir?

Saygın bir teknik ekip, deneyimli iş liderliği ve güçlü bir ekosistemle, sınırsız ekonomiyi kurma ve Blockchain teknolojisini geliştirmeye devam etme yolculuklarına daha yeni başladıklarını ifade eden Algorand ekibi, “Blockchain’e özgü yaklaşımımızla anlamlı ve gelişen bir etki yaratmak için buradayız.” açıklamasını yapıyor.

Algorand projesini detaylı incelemeden önce Algorand’ın kripto para birimi olan ALGO token’ın 19.082019 tarihinde Türk kripto para borsası VeBitcoin‘e eklendiğini belirtmekte fayda var.

Algorand, yıllarca ana akım Blockchain benimsenmesini engelleyen merkezsizlik, ölçeklenebilirlik ve güvenlik gibi teknik engelleri ortadan kaldırmayı amaçlıyor.

Algorand’in fikir birliği mekanizması, izinsizliğe ve PURE PROOF OF STAKE’e dayanıyor. Bu da gerçekten merkezi olmayan bir ağ içinde tam katılım, koruma ve hız sağlıyor. Bununla beraber blokların saniyeler içinde sonlandırılmasıyla birlikte, Algorand’ın işlem hacmi büyük ödeme sistemleri ve finansal ağlarla aynı seviyede yer alıyor. Ayrıca Algorand’in açıklamalarına göre platform, çatallar ve belirsizlikler olmadan anında işlem kesinliği sağlayan ilk Blockchain platformu olarak kullanıcıyla buluşuyor.

Bunların yanında Algorand Blockchain’i tamamen merkezi olmayan bir yapıya sahip. Bu da güçlü bir merkezi otorite ya da tek bir kontrol noktası olmadığı anlamına geliyor. Platformda her bloğu onaylamak için benzersiz bir kullanıcı komitesi rastgele ve gizlice seçiliyor.

Platform, merkezsizliğin üç özelliğini şu şekilde sıralıyor:

Adillik ve Şeffaflık: Kontrol tüm bireysel ağ katılımcıları arasında dağıtılır.
Kesinlik: Veri manipülasyonu, kaybolması ya da tahrip olması riski yoktur.
Güvenlik: Saldırganın hedef alabileceği özel bir kullanıcı grubu bulunmadığından dayanıklıdır.

İzinsizlik Özelliği

Kullanıcıların Algorand Blockchain’ini kullanmak için güvenilir bir otoritenin onayına ihtiyacı bulunmuyor. Platformda tek bir kullanıcı sınıfı yer alıyor ve ağ geçidi denetleyicileri bulunmuyor.  Her katılımcı her bloğu okuyabilir ve gelecekteki bir bloğa bir işlem yazma olanağına sahiptir.

Blockchain Yenilikleri

Algorand Blockchain’inde fork (çatal) uygulanmıyor. Proof-of-work protokollerinden farklı olarak zincire asla iki farklı blok eklenmiyor. Belirli bir turda onaylanmak için yalnızca bir blok gerekli imza sınırına sahip olabiliyor.

Bunun yanında Algorand’da tüm işlemler kesin… Bir blok zincire eklendiğinde kullanıcılar bu bloğun içerdiği işlemlere anında güvenebilirler. Çünkü Algorand, bloğun sonsuza kadar zincirin parçası olacağının garantisini veriyor. Algorand’ın açıklamalarına göre, internet birden fazla kullanıcı havuzuna bölünse bile yalnızca bir tek güvenli ve tutarlı Algorand zinciri mevcut olacak. Bu durum Bitcoin ve diğer çoğu kripto parada yaşanan birden fazla onay bekleme sorununa çözüm getirebilir.

Algorand Nasıl Çalışır?

Bununla beraber Algorand’de blokları onaylamak için seçilen bir komite ya da kullanıcı grubu bulunmuyor. Bunun yerine tüm kullanıcılar Algorand konsensüs protokolüne katılmak için rastgele, gizlice ve sürekli olarak seçiliyor. Algorand’daki her blok, bir sonraki blok turunda hangi kullanıcıların katılacağını belirleyen ve önceden tahmin edilemeyen yeni bir seçim sistemi ortaya koyuyor.

Algorand protokolünde katılımcılar, ağı saldırganlara karşı korumak için her blok seçiminde turu değiştiriyor ve katılmadan önce hiç kimse kullanıcıların kim olduğunu bilmiyor. Tura bir kez katılındığı zamansa herkes kimin o turda yer aldığını anında görüyor ve dolayısıyla saldırgana açık kapı kalmıyor.

Ölçeklenme Çözümü

Tüm bunların yanında Algorand ölçeklenme problemine getirdiği çözümleri şu şekilde sıralıyor:

Hiçbir hesaplama kaynağı (işlemci gücü), kripto problemlerini çözmek için boşa harcanmıyor.
Her yeni blok oluşturulduğunda katılım için yalnızca küçük bir kullanıcı alt grubu seçiliyor.
Seçili kullanıcı sayısı, toplam ağ kullanıcı sayısı arttıkça değişmiyor.
Kullanıcıların seçilip seçilmediklerini belirlemek için başkalarıyla iletişim kurmalarına gerek kalmıyor.
Ağın toplam iletişim maliyeti doğrusal olarak ölçekleniyor.
Bloklar genellikle saniyeler içinde sonuçlandırılıyor.

Günümüzdeki Blockchain sorunlarına çözümler üreterek gerçek bir merkezsizlik sunmayı amaçlayan Algorand platformuna buradan ulaşarak daha detaylı inceleyebilirsiniz.

Algorand VeBitcoin Borsasında İşleme Açılıyor

Algorand’ın Türkiye’de ilk defa listeleneceği borsa olan VeBitcoin platformunun yenilenen özelliklerine kısaca bakalım:

Borsada ana sayfada yer alan hacim bilgilendirme tabloları, market bazlı kategorilendirildi. Bu sayede, arama kutusundan yardım alınarak ilgili bilgiye daha hızlı erişim sağlanacak.
Grafik gösterim bölümlerinde revize çalışmaları yapıldı ve kullanıcı deneyimi gözle görülür şekilde iyileştirildi.
Market bölümünde anlık internet bağlantı kalitesini takip edecek bir simge eklendi. Bu sayede kullanıcılar işlem yaparken, bağlantı kalitelerini görebilme şansına sahip olacak.
Yine market bölümünde alım satım işlemleri çeşitli şekillerde gruplandırıldı ve optimize edildi.
Mobil kullanıcıları da düşünen borsada, tüm mobil menü simgeleri ve göstergeleri, müşterileri daha kolay ve rahat yönlendirecek şekilde yeniden dizayn edildi.
İşlem geçmişi bölümünde, tüm komisyon ücretleri, ürün gamları ve toplam miktarlar ayrı ayrı gruplandırıldı. Bu sayede, müşterilere daha detaylı ve net bir analiz yapma imkanı sağlandı.
Yeni dil seçenekleri ile 22 ülkede hizmete açıldı.
Sms onayı, 2FA onayı ve E-posta onayı ile en hassas güvenlik protokolleri uygulanıyor.
Mobil arayüz ve Web arayüz olarak 2 farklı tasarım ile kullanıcıların hesaplarına her an ulaşabilme imkanı tanınıyor.
Güvenlik uygulamalarında bağımsız kuruluşlarca dünyada 30. sırada yer aldı.
Stop loss (yukarı ve aşağıya) ayrı ayrı emir verebilme özelliği eklendi.
Marketleri kayıt olmadan izleyebilme özelliği.
Papara ve Cmt cüzdan entegreli hizmet sunuluyor.

Algorand (ALGO) Nereden Alınır?

Yazının yayına hazırlandığı sırada 0.29 dolarda işlem gören ALGO coin’i Hotbit ve Binance gibi kripto para borsalarından satın alabilirsiniz.

Sorumluluk Reddi: Bu makale bir basın bültenidir. Cointürk, yukarıda yer alan bilgilerden ve basın bülteninde adı geçen herhangi bir ürün ya da hizmetle ilgili hasar ya da kayıplardan sorumlu değildir. Cointürk, basın bülteninde adı geçen şirketle ilgili okuyucuların kendi araştırmalarını özenle yapmalarını önermektedir.

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.var ml_webform_1712002=ml_account(‘webforms’, ‘1712002’, ‘h1y1x8’, ‘load’);
ml_webform_1712002(‘animation’, ‘barTopRemain’);
Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olunwindow.coinzilla_display=window.coinzilla_display||[];
var c_display_preferences={};
c_display_preferences.zone=”39906″;
c_display_preferences.width=”728″;
c_display_preferences.height=”90″;
coinzilla_display.push(c_display_preferences);

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here