Yazar: İlayda Peker

2018 yılında alanında uzman kadınların kurduğu ve Türkiye’de Blockchain ve kripto para ekosistemi içindeki kadınları bir araya getirerek gücünü arttırmayı amaçlayan bir platform olan Crypto Women Turkey, ortaya çıktığından bu yana gerçekten güzel etkinliklere, eğitimlere ve toplantılara imza atıyor.

Etkinlik İsmiyle İlgili Oluşan Nahoş Durum

Aralık 2019’da Crypto Women Turkey yaptığı resmi bir duyuru ile 9 Ocak 2020’de CryptoTalks adlı bir etkinlik ile önemli isimleri bir araya getireceğini duyurmuştu. Sonrasında ikinci etkinliğin gerçekleşeceği tarih olan 31 Ocak için de çalışmalara başlandığı yine resmi Twitter hesabı üzerinden paylaşıldı.

Ancak sonrasında Crypto Women Turkey kurucularından Avukat Sima Baktaş’ın Twitter üzerinden paylaştığı bir flood ile aynı etkinlik isminin Türkiye’nin girişimcilik sektöründeki önemli isim olan Boğaziçi Ventures’ın düzenlediği ve yine kripto para birimleri ve Blockchain üzerine düzenlenecek olan bir etkinlikte de kullanılmış olduğu ortaya çıktı. Av. Bektaş’ın ifadelerine göre bir medya şirketi olan CC Media tarafından hazırlanan etkinlik detayları ortaya çıkmadan önce Crypto Women Turkey bu ismi kullanarak zaten bir etkinlik düzenledi ve ilerideki etkinliklerin de bilgilerini paylaştı.

Normalde bu sözüm ona ajansın gereksiz reklamını yapmamak için isim ifşa etmeyecektim ama detayları bilmenizde yarar var diye düşünüyorum.

Biliyorsunuz ki @cryptowomentr olarak geçen yıl ilk toplantımız sonrası bazı kararlar aldık.

CryptoTalks Etkinlikleri

Crypto Camp https://t.co/CstmTnNntQ

— Sima Baktas (@simabaktas) 18 Ocak 2020

Bektaş Twitter üzerinden yaptığı açıklamalarda, “Şimdi diyeceksiniz ki Sima hanım siz neden önceden almadınız? Güzel soru birincisi bu bir etkinlik ismi şirket ya da marka ismi değil ikincisi jenerik bir isim evet herkes tarafından kullanılması mümkün zaten yurtdışında da kullanılıyor öyle aman aman genius bir isim değil. Peki biz niye uyardık çünkü Türkiye’de kripto para dünyası oldukça küçük ve herkesin birbirini tanıdığı bir kominite. Onlara alın ben başvur yaptım kaldırın demek yerine aynı kominiteye hitap ettiğimiz için iş ahlakı açısından uyarma ihtiyacı hissettik.” ifadelerini kullandı.

Bektaş, gönderdiği e-mail’in hemen ardından etkinlik ismi ile ilgili karşı tarafın patent başvurusu yaptığını ve bunun bir “fırsatçılık” olduğunu ifade etti.

Etkinlikler Aynı İsimle Devam Edecek

Patent başvuruna rağmen aynı etkinlik ismi ile etkinliklerinin düzenlenmesine devam edileceğini ve konuyla ilgili hukuki mücadele başlatacaklarını ifade eden Bektaş, “Hukuki olarak da tabiki itiraz edeceğiz. Karşınızda haklarını bilmeyen ajans gücü ile ezebileceğiniz bir kitle yok!” ifadelerini kullandı.

Aslında gerçekten CryptoTalks ismi ile tüm dünyada kripto para ve Blockchain etkinlikleri ve toplantıları düzenleniyor. Ancak hem erkeklerin hem kadınların birlikte çalışarak ilerletebileceği bu ekosistemde bu tip nahoş durumlar yalnızca yerimizde saymamızı sağlar. Her alanda olduğu gibi kripto alanında da tüm işler saygı çerçevesinde yürütüldüğü takdirde Türkiye bu ekosistemde lider ülkelerden biri olabilir…

Haberlerimizi Telegram kanalımızdan, Instagram, Facebook, Twitter hesaplarımızdan ve Youtube kanalımızdan takip edebilirsiniz.var ml_webform_1712002=ml_account(‘webforms’, ‘1712002’, ‘h1y1x8’, ‘load’);
ml_webform_1712002(‘animation’, ‘barTopRemain’);
Haftanın önemli gelişmelerini takip etmek için e-posta bültenimize Abone Olunwindow.coinzilla_display=window.coinzilla_display||[];
var c_display_preferences={};
c_display_preferences.zone=”39906″;
c_display_preferences.width=”728″;
c_display_preferences.height=”90″;
coinzilla_display.push(c_display_preferences);

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here